W wojewódzkim etapie Małego Konkursu Recytatorskiego nasza Laura otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę w postaci możliwości udziału w warsztatach teatralnych w Szczecinie.
Szczecin podbity!
Zespół Teatralny GONG kolejny raz na podium!
Spektakl "Marionetki" został zaprezentowany publiczności oraz jury podczas Gminnego Przeglądu Teatralnego ARA w Postominie. Dziewczyny wypadły jak zwykle świetnie i zajęły II miejsce.
Wyjazd na Świętą Górę Polanowską.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w parafialnym wyjeździe do Polanowa podczas którego zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne oraz kościół w Wielinie. Wyjazd zakończył się wspólnym ogniskiem nad jeziorem.
25
Podsumowanie Ecokonkursu - zbiórki ubrań i tekstyliów
Organizatorem konkursu jest Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie.
Zebraliśmy i spakowaliśmy 31 kartonów odzieży. Dziękujemy Wszystkim darczyńcom
, którzy wsparli nasze działania.
Konkurs kuratoryjny "Wokół Konstytucji 3 maja 1791r."
Konkurs wiedzy historycznej "Wokół Konstytucji 3 maja 1791r."
W ramach obchodów Święta Narodowego 3 Maja, 27 kwietnia br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Staniewicach wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej "Wokół konstytucji 3 maja 1791r."
Za organizację konkursu odpowiadali: Departament Szkolnictwa Wojskowego MON, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie.
Celem konkursu było propagowanie historii, krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich. Przedsięwzięcie, objęte zostało honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka.
Projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa
"Łączy nas pamięć"
To hasło przyświecające obchodom rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie żydowskim. W tym roku dzięki projektowi społeczno - edukacyjnemu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wzięliśmy udział w obchodach 80 rocznicy tego wydarzenia oraz w akcji "Żonkile".
Uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w lekcji języka polskiego zainspirowanej animacją na podstawie reportażu Hanny Krall " Zdążyć przed Panem Bogiem". Wolontariusze wręczali żywe,a także własnoręcznie wykonane, papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie.
1
Ecokonkurs
Konkurs polega na zebraniu używanej odzieży przeznaczonej do recyklingu o
jak największej wadze w okresie trwania konkursu.
Przyjmowane są:
- wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej,
niemowlęcej;
- buty połączone w pary;
- akcesoria, np.: torebki, paski, biżuteria;
- tekstylia domowe, np.: koce, pościel, obrusy, firany.
ZBIERAMY!!! tekstylia, czyli wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej oraz domowej, nowe i używane, ale nienoszące śladów zużycia, czyli:
1. Bez dziur, bez zmechaceń, bez plam.
2. Czyste, kompletne, niezniszczone.
3. Buty połączone w pary, czyste, kompletne, niezniszczone, nieposiadające znacznych śladów zużycia.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2023
Celem inicjatywy było promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, a także podniesienie świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z Internetem oraz propagowanie pozytywnych i konstruktywnych zachowań online.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 uczniowie klas 4 - 8 wzięli udział w lekcjach online: „Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?” oraz „Jak odróżnić fake od newsa?”. Młodsi uczniowie z klas 1 - 3 natomiast w cyklu lekcji online projektu „Sieciaki.pl”: „Poznaj bezpieczny internet!, „Internet bez przesady.”, „Pięć zasad bezpieczeństwa”.
Udział w zajęciach uświadomił uczniom, że mogą być narażeni na cyberprzemoc, oszustwa, utratę prywatności, szkodliwe treści itp. Dzięki nim nabyli wiedzę na temat ochrony prywatności, rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji online i sposobów ich unikania oraz korzystania z odpowiednich narzędzi bezpieczeństwa. Są świadomi zagrożeń występujących w mediach społecznościowych, rozumieją pojęcie dezinformacji i znają jej źródła, potrafią odróżnić fakt od opinii, wiedzą co zrobić, gdy mają kontakt z fałszywą informacją, potrafią rozpoznawać clickbaity i fake newsy, wiedzą czym jest higiena cyfrowa i jak o nią zadbać.
Laura laureatką!!!
LAURA LISEK została laureatką Małego Konkursu Recytatorskiego na szczeblu powiatowym.Sukces zagwarantowały dziewczynce: ogromny talent, wdzięk i charyzma, a także teksty Barańczaka i Nałkowskiej oraz wieloletnia praca pod kierunkiem mamy.
13 maja Laura będzie reprezentowała powiat sławieński w wojewódzkim etapie konkursu w Szczecinie.
W etapie powiatowym Gminę Postomino reprezentował także Artur Surma. Obojgu uczniom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy.
Projekt BAKCYL Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży
W ramach Projektu BAKCYL Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży, zrealizowany został „Dzień z Projektem BAKCYL”, który umożliwił dotarcie do uczniów z wiedzą m. in. z zakresu cyberbezpieczeństwa.
W tym dniu odbyła się lekcja online, po której uczniowie mają świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, zrozumieli, że nie warto dzielić się niektórymi informacjami w sieci i wiedzą dlaczego tak jest. Wiedzą dlaczego bezpieczne hasło to podstawa funkcjonowania w internecie i potrafią je tworzyć, aby były silne i jednocześnie łatwe do zapamiętania. Potrafią identyfikować metody socjotechniczne (m.in. phishing), wiedzą jak korzystać z ustawień prywatności w social mediach i bezpiecznie korzystać ze smartphone’a.
Rozszerzenie edukacji uczniów o wiedzę i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa jest niezbędne do pomyślnego funkcjonowania w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie.
W ramach „Dnia z Projektem BAKCYL” odbył się również konkurs na plakat promujący bezpieczeństwo w sieci, mający na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń internetowych, zachęcenie do odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz promowanie pozytywnych i bezpiecznych zachowań online.
Poprzez udział w konkursie, uczestnicy mieli szansę nauczyć się o zagrożeniach online i sposobach ochrony, ale również mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności i umiejętności artystycznych do stworzenia plakatu promującego bezpieczeństwo w sieci. To połączenie edukacji i artystycznego wyrazu na pewno przyniosło znaczne efekty w zakresie zrozumienia i zapamiętania przekazywanych treści. Plakaty bowiem stanowią atrakcyjne i efektywne narzędzie do przekazywania ważnych informacji w przystępny sposób.
Rekolekcje wielkopostne
W dniu 21 marca uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych w naszym kościele pw. św. Michała Archanioła w Staniewicach. Tegoroczne rekolekcje poprowadził ks. Rafał wraz z klerykami z Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Rekolekcje przepełnione były chrześcijańską radością, ale jednocześnie skłoniły nas do wyciszenia, zastanowienia się nad sobą i swoim życiem.
21
"Mój przyjaciel aed"
Uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy z użyciem respiratora aed.
Szkolenie w ramach projektu ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii" pod hasłem "Mój przyjaciel aed", poprowadzili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku: Aleksander Szewczyk, Hubert Kwiatek oraz absolwent naszej szkoły Patryk Szlawski.
Dziękujemy za ciekawe i profesjonalne przekazanie wiedzy praktycznej i teoretycznej.
2
„Fraszki o wodzie, która służy zdrowiu i przyrodzie"
W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Sławnie nasza szkoła wzięła udział w konkursie na napisanie „Fraszki o wodzie, która służy zdrowiu i przyrodzie" organizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Wody przez Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Laureatem etapu powiatowego został Jakub Wawrzyniak uczeń klasy VII.
Edukacyjna Sieć Antysmogowa
Nasza szkoła w ramach współpracy szkół sieci ESA realizuje projekt sieci antysmogowej. Założenia projektu to szeroko pojęte działania służące zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń powietrza. Propagowanie zajęć na świeżym powietrzu, wzbogacanie sal lekcyjnych w rośliny, poznawanie technik dobrego oddechu czy promocja alternatywnych źródeł energii to jedne z niewielu zadań, które naszym uczniom udało się zrealizować. Ważnym zadaniem w ramach „Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia” było nagranie krótkiego materiału wideo, w którym w ciekawy i kreatywny sposób uczniowie musieli odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego to w Waszej szkole powinny się odbyć zajęcia dotyczące zmiany klimatu?” Wśród 143 zgłoszeń film naszej szkoły zdobył wyróżnienie. Uczniowie nie poprzestają na działaniach, podejmują jak i kontynuują ekologiczne działania.
Wspomnienie o Zdzisławie Hazym
W wieku 81 lat odszedł od nas Wyjątkowy Człowiek. Edukacja i przekazywanie wiedzy były życiową pasją pana Zdzisława przez ponad 36 lat pracy w szkole. Czasy, w których zmagał się z zawodem nauczyciela nie były łatwe. Przygodę ze szkołą rozpoczął w 1963 roku w Dobiesławiu, potem w Starym Jarosławiu by w 1999 r. zakończyć w Szkole Podstawowej w Staniewicach. Nic mu nie przeszkadzało, aby z zapałem i entuzjazmem przekazywać kolejnym pokoleniom niezliczone pokłady mądrości.
Nauczyciel historii, wiedzy obywatelskiej, zajęć praktyczno- technicznych, chemii, biologii, przyrody a nawet geografii. Człowiek, który po prostu wiedział wszystko. Dla wielu był skarbnicą życiowej mądrości.
Miał swoje metody wychowawcze i chociaż różniły się one od obecnie zalecanych i stosowanych w edukacji, to jednak nikt nie wątpi, że przyniosły pożądane efekty. Pan Zdzisław Hazy przez 27 lat z wielką charyzmą pełnił funkcję Kierownika, a potem Dyrektora Szkoły Podstawowej w Staniewicach. Każdy Jego uczeń ma w pamięci, choć jedną lekcję, którą przekazał. Legendą owiane są wspólne wyprawy do lasu i na łąki; każdy listek, korzonek, kwiatek miał swoją nazwę. To On nauczył jak odróżniać źdźbło od trawy, destylację od syntezy, bylinę od krzewu.
Z niespożytą energią wpajał zasady, którym sam hołdował. O jego autorytecie świadczy fakt, że opowieści o panu Hazym przez wiele lat były przekazywane przez kolejne pokolenia uczniów.
Wychował wielu laureatów konkursów; tak otwierał drogę absolwentom do szkoły średniej. Cieszył się, gdy pojmowali to, czego ich uczył a martwił, gdy wiedza nie była dość wystarczająca.
W 1988 r. rozpoczął swoją życiową misję, a wszystko zaczęło się od różaneczników, których sadzonki przyniósł do szkoły. Zamysł stworzenia ogrodu botanicznego potocznie zwanego arboretum zrodził się z potrzeby serca. Pan Hazy potrafił zjednoczyć, uczniów, nauczycieli i rodziców. Każda roślina, kamień i grudka ziemi miała swoją historię. Niezliczona ilość krokusów, śnieżyczek, śnieżyc, przeróżnych odmian cyprysów, sosen i jałowców przyprawiłaby o zawrót głowy niejednego współczesnego botanika. Wszyscy kontynuowali jego dzieło. Powstało miejsce, które po dziś służy, jako oaza zieleni i wypoczynku.
Na szkolnych parapetach dojrzewały owoce cytryn, w klasach wiły się pnącza hoi, wejście do szkoły zdobił szpaler świerków, a tuż za rogiem lśniło oczko wodne.
Zamiłowanie i szacunek do przyrody przekazał każdemu, kto choć na chwilę spotkał Go na swojej drodze. A respekt przed nim mieli wszyscy, ale z perspektywy czasu miał on inny wymiar niż ten dzisiejszy. Niewątpliwie wynikał z szacunku do człowieka i jego wiedzy.
Był wymagającym nauczycielem. Miał odwagę, energię i pomysł jak z małej wiejskiej szkoły stworzyć wzór do naśladowania.
Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany. Historia pana Hazego jak legenda krąży po wielu domach, a w każdym z nich dopisywane jest inne zakończenie.
Lata mijają i wiele z tych roślin nadszarpną już ząb czasu, ale Różanecznik wciąż żyje i zachwyca nas kolorami każdej wiosny.
Pan Zdzisław Hazy, z całego serca ukochał staniewicką ziemię, która Go teraz otuliła i sprawi, że będzie jej cząstką. Gałązka Rhododendrum catawbiense (różanecznika katawbijskiego), którą oberwał wiatr spoczęła w mogile człowieka, którego życie i praca na zawsze pozostanie legendą Szkoły Podstawowej w Staniewicach.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Staniewicach Bogumiła Roman-Struś
Konkurs Wiedzy o Gminie Postomino
Przekaż 1,5% swojego podatku
Każda osoba rozliczająca swój PIT może przekazać 1,5% swojego podatku zdolnym uczniom z naszej szkoły. Współpracujemy z Fundacją Świętego Mikołaja, dzięki czemu możemy gromadzić na subkoncie szkolnym pieniądze, które w 100% (bez potrąceń i prowizji) trafią w postaci stypendiów do naszych uczniów. Bardzo prosimy o Państwa wsparcie!
Aby przekazać 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole wystarczy:
- wpisać w deklaracji PIT KRS Fundacji Świętego Mikołaja: KRS 0000 126 602
- w informacjach uzupełniających w deklaracji uzupełnić pole cel szczegółowy:
SZKOŁA PODSTAWOWA W STANIEWICACH
Bardzo ważne staje się dzisiaj umożliwianie dzieciom i młodzieży harmonijnego, radosnego rozwoju i wspieranie ich talentów oraz pasji!
Szkoła chce pomóc zdolnym uczniom poprzez stypendia. Stypendium dla takiego ucznia to szansa, aby mógł rozwijać swoje talenty, kupił niezbędne materiały, opłacił udział w zajęciach, czy kursach. Dzięki stypendium możemy wzmacniać ukryty w dzieciach potencjał i pomagamy im rozwijać skrzydła. Stypendium to także szansa, aby uczeń mógł w przyszłości stać się mądrym dorosłym, a swoją wiedzą i umiejętnościami zaczął służyć swojej społeczności.
Bardzo prosimy o pomoc i przekazanie 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole!
Obchody Dnia Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to bardzo ważne święto w roku.
W tym czasie dzieci mogą uroczyście wyrazić swój szacunek, miłość i podziękowanie wobec swoich dziadków. Przedszkolaki przypomniały nam jak to było dawniej, kiedy babcia i dziadek byli młodsi. Świetnie wcieliły się w swoje role. Klasy młodsze zaprezentowały taniec, piosenki oraz tradycyjnie- wierszyki. Wrażeń było co niemiara.
Dziękujemy rodzicom, którzy się zaangażowali w przygotowanie poczęstunku. Oczywiście wielkie brawa także dla nauczycielek za przygotowanie tak wspaniałych występów.
5
Kryptologia, matematyka i szyfry
W kolejnej odsłonie programu edukacyjnego „Być jak Ignacy. Zostań ambasadorem nauki” nasi uczniowie stali sią polskimi asami wywiadu, którzy zostali uwięzieni przez nieprzyjaciela. Ich misja wymagała, aby najpóźniej za 45 minut zjawić się na lotnisku, skąd udadzą się do Polski z wykradzionymi planami nowej maszyny szyfrującej. Dzięki temu wyzwaniu uczniowie rozwiązywali różne zagadki; dekodowali wiadomości, korzystając z wiedzy o szyfrach, ćwiczyli spostrzegawczość oraz doskonalili umiejętność pracy w grupie.
W kolejnej części zadania uczniowie zaszyfrowywali wiadomości do koleżanki/kolegi szyfrem Cezara i Polibiusza. Poznali sylwetki Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zyglaskiego. Uczniowie poznali także podstawowe zasady tworzenia bezpiecznych haseł - to bardzo ważne, aby wybierać hasła silne, które uchronią nas przed utratą danych, całych kont, czy pieniędzy. Następnie dzieci wymyślały hasło, które według nich będzie bezpieczne. Po czym wraz z nauczycielem weszli na stronę www służącą do sprawdzania siły haseł.