• Aktualności

     • Laura laureatką!!!

     • LAURA LISEK została laureatką Małego Konkursu Recytatorskiego na szczeblu powiatowym.Sukces zagwarantowały dziewczynce: ogromny talent, wdzięk i charyzma, a także teksty Barańczaka i Nałkowskiej oraz wieloletnia praca pod kierunkiem mamy.

      13 maja Laura będzie reprezentowała powiat sławieński w wojewódzkim etapie konkursu w Szczecinie.

      W etapie powiatowym Gminę Postomino reprezentował także Artur Surma. Obojgu uczniom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy.

     • Projekt BAKCYL Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży

     • W ramach Projektu BAKCYL Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży, zrealizowany został „Dzień z Projektem BAKCYL”, który umożliwił dotarcie do uczniów z wiedzą m. in. z zakresu cyberbezpieczeństwa.

      W tym dniu odbyła się lekcja online, po której uczniowie mają świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, zrozumieli, że nie warto dzielić się niektórymi informacjami w sieci i wiedzą dlaczego tak jest. Wiedzą dlaczego bezpieczne hasło to podstawa funkcjonowania w internecie i potrafią je tworzyć, aby były silne i jednocześnie łatwe do zapamiętania. Potrafią identyfikować metody socjotechniczne (m.in. phishing), wiedzą jak korzystać z ustawień prywatności w social mediach i bezpiecznie korzystać ze smartphone’a.

      Rozszerzenie edukacji uczniów o wiedzę i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa jest niezbędne do pomyślnego funkcjonowania w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie.

      W ramach „Dnia z Projektem BAKCYL” odbył się również konkurs na plakat promujący bezpieczeństwo w sieci, mający na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń internetowych, zachęcenie do odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz promowanie pozytywnych i bezpiecznych zachowań online.

      Poprzez udział w konkursie, uczestnicy mieli szansę nauczyć się o zagrożeniach online i sposobach ochrony, ale również mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności i umiejętności artystycznych do stworzenia plakatu promującego bezpieczeństwo w sieci. To połączenie edukacji i artystycznego wyrazu na pewno przyniosło znaczne efekty w zakresie zrozumienia i zapamiętania przekazywanych treści. Plakaty bowiem stanowią atrakcyjne i efektywne narzędzie do przekazywania ważnych informacji w przystępny sposób.

     • Rekolekcje wielkopostne

     • W dniu 21 marca uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych w naszym kościele pw. św. Michała Archanioła w Staniewicach. Tegoroczne rekolekcje poprowadził ks. Rafał wraz z klerykami z Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Rekolekcje przepełnione były chrześcijańską radością, ale jednocześnie skłoniły nas do wyciszenia, zastanowienia się nad sobą i swoim życiem.

     • "Mój przyjaciel aed"

     • Uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy z użyciem respiratora aed.

      Szkolenie w ramach projektu ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii" pod hasłem "Mój przyjaciel aed", poprowadzili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku: Aleksander Szewczyk, Hubert Kwiatek oraz absolwent naszej szkoły Patryk Szlawski.

      Dziękujemy za ciekawe i profesjonalne przekazanie wiedzy praktycznej i teoretycznej.

     • „Fraszki o wodzie, która służy zdrowiu i przyrodzie"

     • W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Sławnie nasza szkoła wzięła udział w konkursie na napisanie „Fraszki o wodzie, która służy zdrowiu i przyrodzie" organizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Wody przez Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Laureatem etapu powiatowego został Jakub Wawrzyniak uczeń klasy VII.

     • Edukacyjna Sieć Antysmogowa

     • Nasza szkoła w ramach współpracy szkół sieci ESA realizuje projekt sieci antysmogowej. Założenia projektu to szeroko pojęte działania służące zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń powietrza. Propagowanie zajęć na świeżym powietrzu, wzbogacanie sal lekcyjnych w rośliny, poznawanie technik dobrego oddechu czy promocja alternatywnych źródeł energii to jedne z niewielu zadań, które naszym uczniom udało się zrealizować. Ważnym zadaniem w ramach „Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia” było nagranie krótkiego materiału wideo, w którym w ciekawy i kreatywny sposób uczniowie musieli odpowiedzieć na  pytanie: „Dlaczego to w Waszej szkole powinny się odbyć zajęcia dotyczące zmiany klimatu?” Wśród 143 zgłoszeń film naszej szkoły zdobył wyróżnienie. Uczniowie nie poprzestają na działaniach, podejmują jak i kontynuują ekologiczne działania.

     • Wspomnienie o Zdzisławie Hazym

     • W wieku 81 lat odszedł  od nas Wyjątkowy Człowiek. Edukacja i przekazywanie wiedzy były życiową pasją pana Zdzisława przez ponad 36 lat pracy w szkole. Czasy, w których zmagał się z zawodem nauczyciela nie były łatwe. Przygodę ze szkołą rozpoczął w 1963 roku w Dobiesławiu, potem w Starym Jarosławiu by w 1999 r. zakończyć w Szkole Podstawowej w Staniewicach. Nic mu nie przeszkadzało, aby z zapałem i entuzjazmem przekazywać kolejnym pokoleniom niezliczone pokłady mądrości.

      Nauczyciel historii, wiedzy obywatelskiej, zajęć praktyczno- technicznych, chemii, biologii, przyrody a nawet geografii. Człowiek, który po prostu wiedział wszystko. Dla wielu był skarbnicą życiowej mądrości.

      Miał swoje metody wychowawcze i chociaż różniły się one od obecnie zalecanych i stosowanych w edukacji, to jednak nikt nie wątpi, że przyniosły pożądane efekty. Pan Zdzisław Hazy przez 27 lat z wielką charyzmą pełnił funkcję Kierownika, a potem Dyrektora Szkoły Podstawowej w  Staniewicach. Każdy Jego uczeń ma w pamięci, choć jedną lekcję, którą przekazał. Legendą owiane są wspólne wyprawy do lasu i na łąki; każdy listek, korzonek, kwiatek miał swoją nazwę. To On nauczył jak odróżniać źdźbło od trawy, destylację od syntezy, bylinę od krzewu.

      Z niespożytą energią wpajał zasady, którym sam hołdował. O jego autorytecie świadczy fakt, że opowieści o panu Hazym przez wiele lat były przekazywane przez kolejne pokolenia uczniów.

      Wychował wielu laureatów konkursów; tak otwierał drogę absolwentom do szkoły średniej. Cieszył się, gdy pojmowali to, czego ich uczył a martwił, gdy wiedza nie była dość wystarczająca.

      W 1988 r. rozpoczął swoją życiową misję, a wszystko zaczęło się od różaneczników, których sadzonki przyniósł do szkoły. Zamysł stworzenia ogrodu botanicznego potocznie zwanego arboretum zrodził się z potrzeby serca. Pan Hazy potrafił zjednoczyć, uczniów, nauczycieli i rodziców. Każda roślina, kamień i grudka ziemi miała swoją historię. Niezliczona ilość krokusów, śnieżyczek, śnieżyc, przeróżnych odmian cyprysów, sosen i jałowców przyprawiłaby o zawrót głowy niejednego współczesnego botanika. Wszyscy kontynuowali jego dzieło. Powstało miejsce, które po dziś służy, jako oaza zieleni i wypoczynku.

      Na szkolnych parapetach dojrzewały owoce cytryn, w klasach wiły się pnącza hoi, wejście do szkoły zdobił szpaler świerków, a tuż za rogiem lśniło oczko wodne.

      Zamiłowanie i szacunek do przyrody przekazał każdemu, kto choć na chwilę spotkał Go na swojej drodze. A respekt przed nim mieli wszyscy, ale z perspektywy czasu miał on inny wymiar niż ten dzisiejszy. Niewątpliwie wynikał z szacunku do człowieka i jego wiedzy.

      Był wymagającym nauczycielem. Miał odwagę, energię i pomysł jak z małej wiejskiej szkoły stworzyć wzór do naśladowania.

      Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany. Historia pana Hazego jak legenda krąży po wielu domach, a w każdym z nich dopisywane jest inne zakończenie.

      Lata mijają i wiele z tych roślin nadszarpną już ząb czasu, ale Różanecznik wciąż żyje i zachwyca nas kolorami każdej wiosny.

      Pan Zdzisław Hazy, z całego serca ukochał staniewicką ziemię, która Go teraz otuliła i sprawi, że będzie jej cząstką. Gałązka Rhododendrum catawbiense (różanecznika katawbijskiego), którą oberwał wiatr spoczęła w mogile człowieka, którego życie i praca na zawsze pozostanie legendą Szkoły Podstawowej w Staniewicach.

      Z wyrazami szacunku

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Staniewicach Bogumiła Roman-Struś

     • Przekaż 1,5% swojego podatku

     • Każda osoba rozliczająca swój PIT może przekazać 1,5% swojego podatku zdolnym uczniom z naszej szkoły. Współpracujemy z Fundacją Świętego Mikołaja, dzięki czemu możemy gromadzić na subkoncie szkolnym pieniądze, które w 100% (bez potrąceń i prowizji) trafią w postaci stypendiów do naszych uczniów. Bardzo prosimy o Państwa wsparcie!

      Aby przekazać 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole wystarczy:

      • wpisać w deklaracji PIT KRS Fundacji Świętego Mikołaja: KRS 0000 126 602
      • w informacjach uzupełniających w deklaracji uzupełnić pole cel szczegółowy:

      SZKOŁA PODSTAWOWA W STANIEWICACH

      Bardzo ważne staje się dzisiaj umożliwianie dzieciom i młodzieży harmonijnego, radosnego rozwoju i wspieranie ich talentów oraz pasji!

      Szkoła chce pomóc zdolnym uczniom poprzez stypendia. Stypendium dla takiego ucznia to szansa, aby mógł rozwijać swoje talenty, kupił niezbędne materiały, opłacił udział w zajęciach, czy kursach. Dzięki stypendium możemy wzmacniać ukryty w dzieciach potencjał i pomagamy im rozwijać skrzydła. Stypendium to także szansa, aby uczeń mógł w przyszłości stać się mądrym dorosłym, a swoją wiedzą i umiejętnościami zaczął służyć swojej społeczności.

      Bardzo prosimy o pomoc i przekazanie 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole!  

     • Obchody Dnia Babci i Dziadka

     • Dzień Babci i Dziadka to bardzo ważne święto w roku.

      W tym czasie dzieci mogą uroczyście wyrazić swój szacunek, miłość i podziękowanie wobec swoich dziadków. Przedszkolaki przypomniały nam jak to było dawniej, kiedy babcia i dziadek byli młodsi. Świetnie wcieliły się w swoje role. Klasy młodsze zaprezentowały taniec, piosenki oraz tradycyjnie- wierszyki. Wrażeń było co niemiara.

      Dziękujemy rodzicom, którzy się zaangażowali w przygotowanie poczęstunku. Oczywiście wielkie brawa także dla nauczycielek za przygotowanie tak wspaniałych występów.

     • Kryptologia, matematyka i szyfry

     • W kolejnej odsłonie programu edukacyjnego „Być jak Ignacy. Zostań ambasadorem nauki” nasi uczniowie stali sią polskimi asami wywiadu, którzy zostali uwięzieni przez nieprzyjaciela. Ich misja wymagała, aby najpóźniej za 45 minut zjawić się na lotnisku, skąd udadzą się do Polski z wykradzionymi planami nowej maszyny szyfrującej. Dzięki temu wyzwaniu uczniowie rozwiązywali różne zagadki; dekodowali wiadomości, korzystając z wiedzy o szyfrach, ćwiczyli spostrzegawczość oraz doskonalili umiejętność pracy w grupie. 

      W kolejnej części zadania uczniowie zaszyfrowywali wiadomości do koleżanki/kolegi szyfrem Cezara i Polibiusza. Poznali sylwetki Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zyglaskiego. Uczniowie poznali także podstawowe zasady tworzenia bezpiecznych haseł - to bardzo ważne, aby wybierać hasła silne, które uchronią nas przed utratą danych, całych kont, czy pieniędzy. Następnie dzieci wymyślały hasło, które według nich będzie bezpieczne. Po czym wraz z nauczycielem weszli na stronę www służącą do sprawdzania siły haseł. 

     • Wspomnienie o Annie Jończyk

     • Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ciosem. Dziś ten cios dotknął nas wszystkich. 22 stycznia 2023 roku zmarła wieloletnia nauczycielka, wspaniała wychowawczyni wielu uczniowskich pokoleń, która przez dziesięć lat pełniła funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Staniewicach.

      Pani Anna Jończyk (z domu Snitko) urodziła się 06 marca 1951r. w Sławnie. Od młodzieńczych lat zaangażowana była w działalność na terenie Gminy Postomino i miejscowości Nosalin, w której zamieszkała. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 w Sławnie rozpoczęła edukację w sławieńskim liceum. Po maturze związała się ze służbą zdrowia i przez kilka miesięcy pracowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Sławnie. Później próbowała swoich sił w księgowości. Jednak praca ta nie była tym, co chciałaby robić w życiu. Los sprawił, że w 1970 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Słupsku. Po ukończeniu kierunku nauczycielskiego swoją przyszłość związała ze Szkołą Podstawową w Staniewicach. 01 Września 1973 roku złożyła podanie o pracę i przez kolejne 32 lata niosła kaganek oświaty. W tamtych czasach nauczyciel mógł uczyć wszystkich przedmiotów, więc nie było problemu, aby pani Jończyk uczyła języka rosyjskiego, plastyki, techniki czy historii. Była też wychowawczynią kilkunastu klas. W 1979 roku postanowiła podnieść swoje kwalifikacje i wiedzę rozpoczynając studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku na kierunku filologia polska. Praca w szkole dawała jej ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Robiła to, co sprawiało jej przyjemność. Od pierwszych dni dała się poznać, jako osoba pełna pasji, nauczycielka z powołania, z wyjątkową charyzmą, energią i otwartością.

      Jako wychowawczyni dbała o swoich uczniów. Była życzliwa, troskliwa, wyrozumiała. Pokazywała dzieciom świat, nie tylko poprzez naukę, ale również organizując im spotkania, wycieczki i obozy. Zabierała je w miejsca atrakcyjne i ważne dla naszej historii,  pokazywała jak być dobrym człowiekiem. W trakcie pełnych przygód wypraw zwracała szczególną uwagę na integrację, podkreślając wyjątkowość i wartość każdego ze swoich wychowanków. Jej postawa, osobowość, poczucie humoru sprawiały, że była bardzo lubiana i szanowana.

      Na zawsze zapisała się w historii Szkoły Podstawowej w Staniewicach, jako jej dyrektor. Pani Anna Jończyk objęła tę funkcję 1 września  1994 roku i pełniła ją przez 10 lat. Sprawdziła się, jako organizatorka pracy i życia staniewickiej szkoły. Była człowiekiem  niepowtarzalnym, swoją energią i radością życia wypełniała szkolne korytarze.

      Troszczyła się o całą szkolną społeczność: uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Pamiętała o emerytach. Dla każdego miała czas, uśmiech i dobrą radę.

      Jako Dyrektor  kładła nacisk na właściwe wychowanie i  wysoki poziom nauczania w szkole. Wspomagała uczniów mających trudności w nauce, a zdolnym umożliwiała rozwój zainteresowań i talentów. Mobilizowała do współzawodnictwa w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Troska o ludzi szła w parze z zamiłowaniem do przyrody. Dbała o rośliny w szkolnym arboretum, realizowała wiele przyrodniczych programów. Dzięki zaangażowaniu Pani Anny; Szkoła Podstawowa w Staniewicach zasłynęła, jako miejsce, w którym człowiek żyje w zgodzie z przyrodą.

      Za swoją pracę Pani Anna Jończyk była wielokrotnie doceniana, odznaczana i nagradzana.

      Sama  często podkreślała, że największą nagrodą dla nauczyciela jest szacunek i wdzięczność uczniów. Była zawsze zaangażowana, energiczna, konsekwentna, otwarta na potrzeby uczniów, cieszyły ją ich sukcesy, martwiły sprawy trudne. Nie szczędziła sił i czasu. Była wzorem wielkiej pracowitości. Zawsze prezentowała szczególną odpowiedzialność, chętnie podejmowała dodatkowe zadania i inicjatywy, prowadzące do wysokich wyników szkoły i uczniów. Spełniała się w trudnej pracy nauczyciela i dyrektora szkoły.

      Na emeryturze rozwijała swoje pasje i zamiłowania do przyrody.  Kochała kwiaty a one odwdzięczały się jej swoim pięknem. Łączyła pasję do malarstwa i poezji.

      Pamięć o Annie Jończyk pozostanie cząstką naszej historii – historii Szkoły Podstawowej w Staniewicach. Niech spoczywa w pokoju.

      Z wyrazami szacunku

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Staniewicach Bogumiła Roman-Struś

     • Weekend Cudów

     • Magiczny, niezwykły dzień! Weekend Cudów pełen wzruszeń, ciepłych słów i gestów. Jesteśmy bardzo wzruszeni i dumni, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej grupy ludzi niosącej DOBRO. Szlachetna PACZKA

     • Być jak Ignacy

     • Za uczniami drugi etap programu edukacyjnego „Być jak Ignacy. Zostań ambasadorem nauki” - Woda i wyporność.

      Młodzi naukowcy poznali tym razem sylwetkę i dokonania kolejnego polskiego WWW (Wielkiego Ważnego Wynalazcy) Stefana Drzewieckiego, który jako pierwszy stwierdził, że lot maszyny cięższej od powietrza jest możliwy, wynalazł łódź podwodną o napędzie elektrycznym, kilometromierz dla pojazdów konnych a później dla pociągów, dromograf, jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej.

      Uczniowie samodzielnie składali modele papierowych łodzi, dążąc przy tym do perfekcji w tej niełatwej, jak się okazało sztuce. Zdali sobie sprawę, że wynalazki nas otaczają mimo, że nie zauważamy ich obecności na co dzień.  Poczuli się jak wynalazcy, wykonując swoje własne konstrukcje (wynalazki), które mają ułatwić nam lub bliskim życie i mieć praktyczne zastosowanie. Wykonali wodoodporny, nietonący pojemnik na zapałki, kuchenny pojemnik na sypką żywność oraz kubek z butelki PET. Nauczyli się wiązać węzły żeglarskie, dowiedzieli się jak pływa żaglówka oraz poznali zachowanie się przedmiotów w wodzie.

     • Konkurs na najpiękniejszy wieniec adwentowy

     • Miło nam poinformować, został rozstrzygnięty konkurs na ,,Wykonanie wieńca adwentowego”. Jury w składzie: pani dyrektor Bogumiła Roman - Struś, ksiądz proboszcz Andrzej Skibiński oraz pani Katarzyna Krawczuk wyłoniło następujących zwycięzców:

      I miejsce – klasa VII

      II miejsce – klasa I

      III miejsce – klasa VIII

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie wieńców. Poziom był bardzo wysoki, a wieńce przecudne. 

      Dziękujemy i gratulujemy!!!

     • "Przerwa na czytanie"

     • Akcja "Przerwa na czytanie" to atrakcyjna przerwa, gdzie panuje wyjątkowa atmosfera.

      Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego i zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

      Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" oraz w ramach programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

     • Zostań ambasadorem nauki

     • Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w projekcie "Byc jak Ignacy".

      W pierwszej części projektu uczniowie zgłębiali tajniki o cząstkach elementarnych i chemii w życiu codziennym. Budowa atomu, układ okresowy, Maria  Skłodowska Curie, Nobel, wulkan oraz inne chemiczne zadania czekały na uczniów w pracowni chemicznej.