• Z kart historii

• Wspomnienie o Annie Jończyk

• Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ciosem. Dziś ten cios dotknął nas wszystkich. 22 stycznia 2023 roku zmarła wieloletnia nauczycielka, wspaniała wychowawczyni wielu uczniowskich pokoleń, która przez dziesięć lat pełniła funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Staniewicach.

Pani Anna Jończyk (z domu Snitko) urodziła się 06 marca 1951r. w Sławnie. Od młodzieńczych lat zaangażowana była w działalność na terenie Gminy Postomino i miejscowości Nosalin, w której zamieszkała. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 w Sławnie rozpoczęła edukację w sławieńskim liceum. Po maturze związała się ze służbą zdrowia i przez kilka miesięcy pracowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Sławnie. Później próbowała swoich sił w księgowości. Jednak praca ta nie była tym, co chciałaby robić w życiu. Los sprawił, że w 1970 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Słupsku. Po ukończeniu kierunku nauczycielskiego swoją przyszłość związała ze Szkołą Podstawową w Staniewicach. 01 Września 1973 roku złożyła podanie o pracę i przez kolejne 32 lata niosła kaganek oświaty. W tamtych czasach nauczyciel mógł uczyć wszystkich przedmiotów, więc nie było problemu, aby pani Jończyk uczyła języka rosyjskiego, plastyki, techniki czy historii. Była też wychowawczynią kilkunastu klas. W 1979 roku postanowiła podnieść swoje kwalifikacje i wiedzę rozpoczynając studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku na kierunku filologia polska. Praca w szkole dawała jej ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Robiła to, co sprawiało jej przyjemność. Od pierwszych dni dała się poznać, jako osoba pełna pasji, nauczycielka z powołania, z wyjątkową charyzmą, energią i otwartością.

Jako wychowawczyni dbała o swoich uczniów. Była życzliwa, troskliwa, wyrozumiała. Pokazywała dzieciom świat, nie tylko poprzez naukę, ale również organizując im spotkania, wycieczki i obozy. Zabierała je w miejsca atrakcyjne i ważne dla naszej historii,  pokazywała jak być dobrym człowiekiem. W trakcie pełnych przygód wypraw zwracała szczególną uwagę na integrację, podkreślając wyjątkowość i wartość każdego ze swoich wychowanków. Jej postawa, osobowość, poczucie humoru sprawiały, że była bardzo lubiana i szanowana.

Na zawsze zapisała się w historii Szkoły Podstawowej w Staniewicach, jako jej dyrektor. Pani Anna Jończyk objęła tę funkcję 1 września  1994 roku i pełniła ją przez 10 lat. Sprawdziła się, jako organizatorka pracy i życia staniewickiej szkoły. Była człowiekiem  niepowtarzalnym, swoją energią i radością życia wypełniała szkolne korytarze.

Troszczyła się o całą szkolną społeczność: uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Pamiętała o emerytach. Dla każdego miała czas, uśmiech i dobrą radę.

Jako Dyrektor  kładła nacisk na właściwe wychowanie i  wysoki poziom nauczania w szkole. Wspomagała uczniów mających trudności w nauce, a zdolnym umożliwiała rozwój zainteresowań i talentów. Mobilizowała do współzawodnictwa w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Troska o ludzi szła w parze z zamiłowaniem do przyrody. Dbała o rośliny w szkolnym arboretum, realizowała wiele przyrodniczych programów. Dzięki zaangażowaniu Pani Anny; Szkoła Podstawowa w Staniewicach zasłynęła, jako miejsce, w którym człowiek żyje w zgodzie z przyrodą.

Za swoją pracę Pani Anna Jończyk była wielokrotnie doceniana, odznaczana i nagradzana.

Sama  często podkreślała, że największą nagrodą dla nauczyciela jest szacunek i wdzięczność uczniów. Była zawsze zaangażowana, energiczna, konsekwentna, otwarta na potrzeby uczniów, cieszyły ją ich sukcesy, martwiły sprawy trudne. Nie szczędziła sił i czasu. Była wzorem wielkiej pracowitości. Zawsze prezentowała szczególną odpowiedzialność, chętnie podejmowała dodatkowe zadania i inicjatywy, prowadzące do wysokich wyników szkoły i uczniów. Spełniała się w trudnej pracy nauczyciela i dyrektora szkoły.

Na emeryturze rozwijała swoje pasje i zamiłowania do przyrody.  Kochała kwiaty a one odwdzięczały się jej swoim pięknem. Łączyła pasję do malarstwa i poezji.

Pamięć o Annie Jończyk pozostanie cząstką naszej historii – historii Szkoły Podstawowej w Staniewicach. Niech spoczywa w pokoju.

Z wyrazami szacunku

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Staniewicach Bogumiła Roman-Struś