Główna Drugie życie elektrośmieci

Elektrośmieci

Spotkanie z przedstawicielami gminy w sprawie ZSEE

24.01.2013r. zaproszenie na spotkanie z uczniami naszej szkoły przyjął prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Postominie pan Bogdan Szlawski.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV - VI (ok. 40 osób) i 2 nauczycieli (panie Jolanta Duk-Szlawska oraz Anna Mazurek). Spotkanie odbyło się w jednej z sal lekcyjnych w bardzo miłej atmosferze.
Pan Bogdan Szlawski zapoznał nas z zasadami funkcjonowania GPK. Następnie przeszliśmy do zadawania pytań, na które oczekiwaliśmy wyczerpujących odpowiedzi. A pytań było bez liku, gdyż problem ZSEE bardzo zainteresował naszych kolegów i koleżanki. Spotkanie było bardzo interesujące. Nasza ciekawość została zaspokojona. Spotkanie trwało ok. 1 godziny. Na koniec pan Bogdan Szlawski zaoferował swoją pomoc w propagowaniu naszej akcji zbierania ZSEE, obiorze zgromadzonego ZSEE, a także w wydrukowaniu zaprojektowanych przez nasz zespół ulotek zachęcających naszych mieszkańców do zbierania ZSEE.

Raport i ocena efektywności istniejącego systemu zbiórki ZSEE i zużytych baterii w najbliższej okolicy

Na podstawie zgromadzonych informacji stwierdziliśmy, że na terenie naszej najbliższej okolicy, a tym samym całej gminy Postomino, istnieje możliwość zbiórki głównie zużytych baterii. W pobliskich sklepach wystawione są specjalnie przygotowane do tego pudełka. Ponadto wszelkiego rodzaju ZSEE można bezpłatnie oddać do siedziby Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Postominie. Niestety mieszkańcy naszej gminy muszą przekazywać zgromadzony ZSEE we własnym zakresie do siedziby GPK, co często stwarza ogromne problemy, a niekiedy i koszty związane z brakiem własnego transportu.

Mamy jednak nadzieję, że nasz zespół wpłynie w jakiś sposób na poprawę tej sytuacji.

Nasze działania promocyjne

1. Poinformowanie pani dyrektor Bogumiły Roman-Struś oraz grona pedagogicznego o udziale naszego zespołu w konkursie "Drugie życie elektrośmieci.

2. Zorganizowanie dla uczniów naszej szkoły apelu, na którym zaprezentowaliśmy się jako zespół, poinformowaliśmy o udziale w konkursie naszych kolegów i koleżanki oraz zapoznaliśmy z tematem i problemem ZSEE.

3. Sporządzenie na korytarzu szkolnym gazetki na temat ZSEE oraz zorganizowanie wystawki przykładowego ZSEE.

4. Zorganizowanie na terenie naszej szkoły miejsca, gdzie przynieść można zużyte baterie.

5. Opracowanie przez nasz zespół gry planszowej mającej na celu przybliżenie temayki ZSEE.

6. W przygotowaniu jest ulotka informująca mieszkańców naszej gminy o udziale w konkursie i prowadzonej przez nasz zespół zbiórki ZSEE, a także zacęcająca ich do udziału w tej zbiórce.

Kto za co odpowiada?

Oto skład naszego zespołu i nasze zadania:

- KOWALSKA ZUZANNA - kapitan zespołu, osoba konkretna, rzeczowa, skutecznie potrafi zmotywować ludzi do działania.

- WIKTOR ZUZANNA - nasza specjalistka od pisania raportów, potrafi trafnie i konkretnie ubrać nasze działania w słowa.

- SAŁATA WERONIKA - nasz "łącznik z panią dyrektor Bogumiłą Roman - Struś oraz gronem pedagogicznym, które liczy 14 osób. Tak na marginesie, jak na swój wiek ma "niezłe gadane".

- ŁUKASIK IZABELA, LACH SANDRA, DŁUGOŁĘCKA JULIA - te osoby mają za zadanie wspierać ZUZIĘ WIKTOR w tworzeniu raportów.

- SIUDEK KAMIL, KALINOWSKI ARTUR, PRYSZCZ JAKUB, ŚPIEWAK MARCEL - czyli męska część zespołu odpowiada za gromadzenie potrzebnych informacji oraz dokumentowanie naszych działań w postaci np. zdjęć.

Jeżeli chodzi o naszą współpracę, to spotykamy się raz w tygodniu po zajęciach lekcyjnych na zebraniach dot. planowania dalszych działań związanych z konkursem. Ponadto w razie potrzeby "meldujemy" się w domu u naszej "szefowej" ZUZI KOWALSKIEJ, a także jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

EKOBAKTERIAKI

Skąd taka nazwa? Właściwie powstała spontanicznie pod wpływem "burzy mózgów". Padały różne propozycje, ale ostatecznie stanęło na EKOBATERIAKACH.

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu unijnego "Z MAŁEJ SZKOŁY W WIELKI ŚWIAT", w trakcie którego uczestniczyliśmy w  działaniu "Rady na odpady". Mowa tu była m.in. o elektrośmieciach i zużych bateriach. Temat bardzo ciekawy i zajmujący. Dlatego, gdy nasza wychowawczyni pani Ania Mazurek poinformowała nas o tym konkursie, nie wahaliśmy się ani chwili. Na opiekuna poprosiliśmy oczywiście panią Anię, która jest nauczycielem przyrody i "zwariowaną", w pozytywnym znaczeniu, zwolenniczką ekologii.  Często angażuje nas w różne działania na rzecz środowiska. Jest takim naszym "motorem napędowym". Ponadto w naszych działaniach wspiera nas również nasz szkolny informatyk, pani Jolanta Duk - Szlawska, która służy radami i pomocą w każdej chwili.

Nasz zespół składa się z 10 osób (uczniów klasy VI i V). Jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni (żeby nie powiedzieć  "jedyni w swoim rodzaju"). Każdy z nas charakteryzuje się kreatywnością, pomysłowością oraz ogromnym zaangażowaniem, zwłaszcza w sprawy ekologii i ochrony środowiska. Jesteśmy również koleżeńscy, zgrani i potrafimy sprawnie współpracować w grupie. Jesteśmy po prostu "the best"!!!

Więcej artykułów…